Ananasovník (Ananas comosus variegatus)

Ananasovník se prakticky nepěstuje pro dekorativní účely.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Ananas comosus 'Variegatus', okrasny ananas, Ananas comosus 'Aureovariegatus', Ananas bracteatus, Ananas nanus.
POPIS:
Tato rostlina se prakticky nepěstuje pro dekorativní účely. Někdy se pěstuje z vrchního chocholku poté, co byl plod zkonzumován, ale pravděpodobnost neúspěchu je velká. Při koupi vybírejte ananas se zdravými listy, bez známek osychání, bez mechanického poškození a hniloby. Kupovat jej za účelem rozmnožování je možné pouze v teplých ročních obdobích. V zimní, ale i jarní a podzimní měsíce listy „omrzávají“, protože vyžadují teplotu vyšší než 17°C. Poškození listů nízkou teplotou se hned neprojevuje. Seřízněte vršek co možná nejníže, jinak ztratíte podstatnou část listů. Seříznutí posypte tlučeným uhlím a nechte toto zranění 1 až 2 dny zaschnout. Vysaďte horní řízek do směsi určené pro řízkování (rašelina s pískem, v poměru 1:1). Hlavní předpoklad úspěchu je vysoká teplota 24-26 °C a vlhkost. Pro prevenci postříkejte listy před zasazením 0,2% roztokem fundazolu. To opakujte každé 2 týdny. Po měsíci opatrně snižujte vlhkost a zvyšujte větrání. Zakořeněné vršky je nutno vysadit do směsi zemí, kombinace listové, hnědozemě a písku (1:2:1). Zalívejte pouze teplou vodou a nenechávejte teplotu klesnout pod 18 °C. Zemina by neměla mezi zalíváními vysychat. Na jaře zajistěte rostlině teplotu okolo 25°C a začněte každé 2 týdny hnojit. Pro hnojení se využívají minerální a organická hnojiva. Druhým rokem se ananas přesazuje do květináče s průměrem 12 cm, třetím rokem s průměrem 18 cm. Ananasy uzrávají v květnu až srpnu. Poté odumírá plodonosný výhonek a rozsazují se malé výhonky, které se na rostlině vytvořili.
ČELEĎ:
Bromeliaceae, bromeliovité.
PŮVOD:
Tropická Střední a Jižní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Na světlém místě.
TEPLOTA:
Běžná pokojová okolo 22 až 25°C v létě, v zimě 18 až 20°C, minimální teplota v zimě 18°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlomilná, dobře se jí daří jak na prosluněném místě, tak i v polostínu. Může se pěstovat na západním i východním okně. Na jižním okně je v létě dobré během poledních hodin zastínění. Avšak musí se brát v úvahu, že ananasovníky se světlými pruhy na listech potřebují světlejší místo, jinak se pestrost zbarvení ztrácí.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Jako všechny rostliny čeledi bromeliovité se ananasovník zalévá přímo do listové růžice. Voda se na růžici nalévá ze 2/3. Voda musí být dobře odstátá a mít pokojovou teplotu. Na jaře a v létě musí být v listové růžici voda stále, vyměňuje se alespoň jednou za měsíc za čerstvou. Také se v jarním a letním období každé 2 týdny přihnojuje zředěným hnojivem určeným na zalévání a nalévá se přímo do růžice. Hnojivo se používá speciální pro bromeliovité rostliny. V zimě se ananasovník zalévá velmi opatrně, přibližně jednou týdně.
VLHKOST VZDUCHU:
Ananasovníky mají rády pravidelné rosení, které je nutné, jestliže se rostlina uchovává v příliš teplé místnosti (např. při topení v zimě).
PŘESAZOVÁNÍ:
Nekvetoucí rostlina se přesazuje každý rok, po kvetení se přesazují pouze dceřiné růžice, které se tvoří u podloží mateřské rostliny, pH půdy pro ananasovník by mělo být v rozmezí 4,5 až 5,0. Doporučené složení zeminy: 3 díly lehké drnovky a 1 díl kompostové zeminy, s příměsí písku. Může se použít kupovaná půdní směs pro orchideje. Nemusí se vsadit příliš hluboko, je lepší použít široké nádoby.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Bočními výhonky, které se odřezávají poté, co u nich vyrostou vlastní kořeny. Také se množí semeny, která se zasazují do kypré země (polovina písku a polovina listovky).
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů:
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit.
Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny:
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz:
Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.


 Foto / obrázky k článku  Ananasovník

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Ananasovník
Diskuze k článku
Ananasovník
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Ananasovník
Ananasovník


Ananasovník
Ananasovník


Ananasovník
Ananasovník


Ananasovník
Ananasovník


Ananasovník
Ananasovník


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
17.03: Dobrý den mám dotaz chtěl bych nějaké podrobnější inf ormace o druhu hnojiv ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Ananasovn ík, neváhe...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Klement, zítra Emílie