Bez Černý (Sambucus nigra)Díky léčivým účinkům různých částí byl kdysi bez nazýván 'přírodní lékárnička'
Díky léčivým účinkům různých částí byl kdysi bez nazýván "přírodní lékárnička". Dnes se hojně využívají pouze bezové květy, i když bylináři ještě občas vyrábějí z mladých řapíků a listů tradiční "zelenou mast".
Kůra a listy černého bezu jsou však nesmírně jedovaté.
Bezové květy jsou výborné na všechny druhy katarů, včetně rýmy, chřipky a senné rýmy. Pomáhají zmírňovat horečku a záněty a mohou se užívat jak vnitřně, tak zevně.
V lidovém léčitelství se používá na snížení teploty a při bolestech. Někdy se mícha s lipovým květem nebo s diviznou. Nesmí se však předávkovat, protože by mohl mít vedlejší účinky, např. bolesti, průjmy, alergické vyrážky.
Jeho temně nachové bobule jsou velmi vhodné pro výrobu vína nebo džemu na zimu. V zimě jsou bobule velkým a chutným zásobitelem a zdrojem vitamínu C.
V lidovém léčitelství se užívá bezinkové víno, džem a kompoty při bolestivých nervových potížích.
Bez černý roste téměř v celé Evropě, Malé Asii, dokonce i v západní Sibiři. U nás roste kolem plotů, cest, na rumištích, skládkách apod. jako keř nebo strom do výše 5 m. Strom běžně roste v živých plotech
V květnu a v červnu spíráme jeho květenství. Sušíme je rychle v průvanu zavěšené na šňůře, umělým teplem do 35%. Droga si musí zachovat původní nažloutlou barvu. Zahnědlá je bezcenná. Pro vysoký obsah účinných látek je součástí řady čajových směsí, např. Dětského čaje.
Od srpna do září se sbírají plody. Suší se nejprve na slunci a dosoušejí se umělým teplem. Dobře usušené, scvrklé se zdrhují se stopek.
UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz |