Lilie (Lilium) je často vzletně zvána jako „podmanivá kráska letních dnů“.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Lilium. POPIS:
Lilie (Lilium) pro své úspěšné pěstování potřebuje nezbytně chlad, dostatek prostoru a teplotu ne vyšší než 18°C. Dále však také potřebuje jasné a rozptýlené světlo a především hojné zalévání. Když začnou její listy žloutnout, zalévání pozorně snižujeme. Lilie (Lilium) se na jaře prostřednictvím cibulek vysazuje do květináče, které se zahrnou zemí. Uchovávají se ve vlhku až do objevení prvních výhonků, pak se umisťují na dobře osvětlené místo. ČELEĎ:
Liliaceae, liliovité. PŮVOD:
Východní, Jihovýchodní Evropa, mírné pásy Asie. UMÍSTĚNÍ:
Lilie (Lilium) má ráda dobře osvětlené stanoviště, bez přímých slunečních paprsků. TEPLOTA:
Lilie (Lilium) vyžaduje mírnou, přiměřenou teplotu. Celkově má tato rostlina ráda spíše chladnější prostředí, a to zvláště v noci. Také v období růstu by noční teplota neměla přesahovat 10°C. OSVĚTLENÍ:
Lilie (Lilium) dobře prospívá na jasné osvětleném stanovišti, avšak bez přímých slunečních paprsků. ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Lilie (Lilium) má ráda přiměřenou, spíše však hojnější zálivku. Obzvláště během období růstu musíte substrát rostliny udržovat neusále vlhký. VLHKOST VZDUCHU:
Lilie (Lilium), co do požadavku vlhkého prostředí, není náročná. Při výběru jejího stanoviště tedy nemusíme k vlhkosti prostředí nezbytně přihlížet. Občas však rostlině zvlhčete listy rosením. MNOŽENÍ:
Lilie (Lilium) množíme dělením trsů (na podzim) nebo šupinami, které se oddělují z větších cibulí. ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácné.