Sléz Přehlížený (Malva neglecta Wallr.)

Sléz má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na rumištích, vždy však jen v blízkosti obývných prostorů.


Sléz má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na rumištích, vždy však jen v blízkosti obývných prostorů. Kdybychom jej někdy nalezli dále od obce, potom je vcelku jisté, že tam bylo kdysi hospodářství nebo dům.

Sléz s velkými listy, sléz lesní (Malva silvestris) a jiné druhy najdeme nejspíše v zahradách, kde jsou květiny a zelenina.

Oba druhy obsahují v listech, květech a stoncích slizovité látky a třísloviny.

Planý sléz (malolistý) je plazivý, na začátku růstu při oddenku trochu dřevnatý. Má okrouhlé, vroubkované listy na dlouhých stoncích a malé, fialové až bledě růžové květy. Jeho okrouhlý plod vyhlíží jako malý tvarohový koláček.

Sbíráme květy, listy a stonky od června do září.

Měli bychom je užívat pokud možno čerstvé, protože pri sušení se ztrácení slizové látky. Ale i sušená rostlina má ještě dobrou léčivou sílu.

Sléz se osvědčil předevcším jako čaj při zánětech sliznice vnitřních orgánů, při zánětech sliznice žaludku (gastritis), při zánětu sliznice měchýře, zařívacího traktu a dutiny ústní, stejně i při žaludečních vředech.

Z listů a ječmene si můžeme uvařit polévku:
Nejprve uvaříme ječmen a až po vychladnutí přidáme listy slézu.

Sléz je možné zvlášť doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu.

Aby se nezničily slizové látky, používá se ve studeném nálvu, který se přes nos vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně ohřátého čaje.

Sléz vyléčí i vlmi houževnatou, nevyléčitelnou - jak se říká - chorobu rozedmu plic, která navíc vyvolá i těžkou zádhuchu.

Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na pléce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.

Při zástavě (vyschnutí) slzení, což je však zřídkakdy se vyskytující onemocnění, se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlačného čaje.

Při svrbící a pálivé alergii ve tváři blahodárně působí omývání vlažným čajem. Zvenčí používáme sléz při poranění, vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou.

Oteklé nohy a bércové vředy opravdu nemusíme mít, i když jsme již staří. Také tady pomáhá sléz společně s čerstvým jitrocelem. Jitrocel dobře umyjeme a vlhký přiložíme na otevřenou ránu. Rána se během noci uzavře a už se více neotevře, i když by už byla deset či patnáct roků stará.

Sléz neléčí pouze záněty hrtanu (na které jsou dobré obklady a i čaj ze slézu), ale i zhoubná onemocnění hrtanu. V tomto případě vyluhujeme přes noc 2,5 liru denní dávky, do každé 1/4 litru dáme vrchovatou čajovou lžičku byinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou. Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose a hrtanu.

Planý sléz má své místo zvláště při hospodářských domech, ale v našich časech ho lidé stále více ničí. Každý se chce zbavit vlhkosti a špíny. Domu chce dát pěkný venkovní vzhled, proto vybuduje oikolo betonový chodních nebo jej vydláždí. Tím však odebírá slézu jeho domovské místo. Takto pomalu vymizí velký pomocník lidstva, sléz planý.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ:
Příprava čaje:
Pouze studenou cestou!
1 vrchovatá čajová lžička bylinek na 1/4 litru vody, necháme přes nos stát a ráno mírně ohřejmeme.
Koupel nohou a rukou:
Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvourst slézu planého. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kteou ruce či nohy snesou. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě kvakrát použít, když ji předem zahřejeme.
Obklady:
Zbytek po přípravě čaje znovu v třošce vody ohřejem, smísíme s ječnou moukou v kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz


 Foto / obrázky k článku  Sléz Přehlížený

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Sléz Přehlížený
Diskuze k článku
Sléz Přehlížený
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Sléz Přehlížený
Sléz Přehlížený


Sléz Přehlížený
Sléz Přehlížený


Sléz Přehlížený
Sléz Přehlížený


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
20.12: prosím poradtě mi jak se tato rostlyna jmenuj e děkuji ......
11.08: Prosím jak vypadá Sléz? Ze semínek jsem si vypěstovala údajný Sléz, má velk...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Sléz Přehlížený, ne...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Albert, zítra Cecílie