WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Parožnatka (Platycerium)


ROSTLINNÝ SVĚT


Vzhledově zvláštní kapradina s listy jež připomínají paroží losa.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Platycerium angolense, Platycerium bifurcatum, Platycerium grande.
POPIS:
Je to velmi neobyčejná kapradina. Její sporonosné listy opravdu připomínají paroží losa nebo jelena. Listy, přimáčknuté k substrátu, vypadají jako hlava. Rozmnožuje se sporami a dekorativní se tato rostlina stává teprve 7. až 9. rokem. Nejsnazší způsob jako tuto kouzelnou kapradinu získat, je koupit rostlinu přímo v prodejně. Omotejte kořeny a připevněte ke dřevu nebo jiné dekorativní opoře. Dvakrát do týdne je nutné ji hojně zalévat měkkou teplou vodou. Voda se lije do mezery mezi substrátem a listy, které na něm leží. Jestliže došlo nedopatřením k přeschnutí země, je možné jeho vláhu obnovit pouze tím, že ho namočíme do vody. Je nutné udržovat vysokou Vlhkost vzduchu. Jako substrát se používá směs z borové kůry, listové země a rašeliny, a to v rovném poměru.
ČELEĎ:
Polypodiaceae, osladičové.
PŮVOD:
Austrálie, Nová Guinea, Madagaskar, Peru.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé až polostinné místo.
TEPLOTA:
Parožnatka je teplomilná kapradina, v létě by se měla uchovávat při teplotě 18 až 25°C, minimum v zimě je 15°C. Je citlivá na průvan.
OSVĚTLENÍ:
Pokud máte v koupelně okno, které propouští dostatek světla, parožnatka ji patřičně zkrášlí. Tato kapradina se umisťuje na polostinné místo. V zimě ji zvolíme světlejší stanoviště, s ochranou před přímými slunečními paprsky.
ZALÉVÁNÍ:
Parožnatka potřebuje zalévat pravidelně a hojně. Zálivku je lepší provádět tak, že se květináč s rostlinou postaví přímo do nádoby s vodou. Její kořeny nesmí nikdy vyschnout. Voda na zálivku musí být dobře odstátá, o pokojové teplotě a ne tvrdá.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna se každé dva týdny přihnojuje komplexním hnojivem pro dekorativní pokojové rostliny. Dávka je dvakrát menší než se uvádí v návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Parožnatka potřebuje vysokou vlhkost. Někdy je možné rosit listy, ale v žádném případě neotírat, protože listy této kapradiny jsou pokryty infinitezimálními jemnými vlásky, které zachycují vlhkost ze vzduchu. Celkovou vlhkost v místnosti nebo okolo rostliny je nutné udržovat i dalšími způsoby, například umístit Parožnatku do závěsného košíku nebo květináče, v bezprostřední blízkosti nad otevřeným akváriem. K rosení používejte velmi drobný rozprašovač a nedopusťte, aby voda zůstávala v kapkách na listech.
PŘESAZOVÁNÍ:
Tato rostlina potřebuje zeminu, přesněji substrát, který se skládá z hrubě vláknité rašeliny, rašeliníku a listovky. Jestliže Platycerium není postavena na kousku kůry, je dobré přidat do substrátu ztrouchnivělé listnaté dřevo z lesa. Lepší je použít kupovanou půdní směs pro orchideje, ta se hodí i k pěstování Parožnatky.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Množí se sporami a zárodkovými výhonky, které se vyvíjí u kořenů. Avšak množení této kapradiny je určené pouze pro zkušeného pěstitele.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu:
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Počínaje od spodu listy žloutnou, mají hnědé skvrny a opadávají:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu. Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají:
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené:
Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním žárem sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a růst je slabý:
Příčinou je nedostatek živin. Kapradiny potřebují během celého období růstu časté přihnojování slabými roztoky hnojiv.
Listy odumírají:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.

___________________________________________________________________________________