WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Osladič (Polypodium Aureum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Osladič (Polypodium Aureum) je víceletá kapradina s plazivým podzemním oddenkem a většinou přezimujícími listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Polypodium Aureum.
POPIS:
Osladič (Polypodium Aureum) je kapradinou, která dorůstá výšky asi 30 cm. Kapradiny se dělí na vícero čeledí. Jestliže je kapradina schopná rozmnožování, pak se spodní straně listu objeví skvrna hnědé barvy. Většina kapradin je zvyklá na teplé klima bez teplotních výkyvů, na vysokou vlhkost vzduchu a zastínění. Listy jsou velmi křehké, je nutné je chránit od poškození. Zaléváme je intenzivně, zem by neměla nikdy vysychat. Používají se minerální hnojiva. Rozmnožují se vegetativně, dělením napůl vyzrálých výhonů. Škodí mu pouze červci. Kapradiny se dobře snesou s čeledí bromeliovitých, mají stejné požadavky na světlo i vlhkost vzduchu.
ČELEĎ:
Polypodiaceae, osladičovité.
PŮVOD:
Evropa, Asie, hory severní Afriky, Jižní Afrika, Severní Amerika, Havajské ostrovy.
UMÍSTĚNÍ:
Osladič (Polypodium Aureum)Světlé místo. Rostlinu je nutné umístit dál od topných těles a radiátorů.
TEPLOTA:
Osladič (Polypodium Aureum) je teplomilná kapradina, která se i v zimě uchovává při teplotě okolo 18 až 20°C. V ostatních ročních obdobích stačí běžná pokojová teplota.
OSVĚTLENÍ:
Osladič (Polypodium Aureum) by měl mít dostatečně světlé stanoviště, ale se zastíněním před přímými slunečními paprsky. Je také možný lehký polostín.
ZÁLIVKA:
Osladič (Polypodium Aureum) se zalévá pouze odstátou vodou, která neobsahuje vápno. Zálivka je na jaře a v létě hojná, v zimě střídmá, zemina by však měla být stále vlhká.
HNOJENÍ:
Osladič (Polypodium Aureum) se od května do srpna každé dva týdny přihnojuje tekutým hnojivem pro pokojové dekorativní listnaté rostliny.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Osladič (Polypodium Aureum), stejně jako všechny kapradiny, má rád vlhký vzduch a potřebuje časté rosení. Ideální vlhkost je přibližně 50 až 55 %.
PŘESAZOVÁNÍ:
Osladič (Polypodium Aureum) přesazujeme každoročně na jaře. Zem by měla mít slabě kyselou reakci. Kořeny by se neměly dávat moc hluboko do země, ale zlehka vtlačit do půdy a trochu zasypat ze shora, stejně tak nádoba by neměla být moc hluboká, lépe se hodí mělká miska.
Doporučené složení zeminy: 1 díl jehličnatky, 2 – 3 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku.
MNOŽENÍ:
Osladič (Polypodium Aureum) se množí především dělením nebo řízky a také výtrusy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu:
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Počínaje od spodu listy žloutnou, mají hnědé skvrny a opadávají:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu. Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají:
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené:
Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním žárem sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a růst je slabý:
Příčinou je nedostatek živin. Kapradiny potřebují během celého období růstu časté přihnojování slabými roztoky hnojiv.
Listy odumírají:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.

___________________________________________________________________________________