WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kohleria


ROSTLINNÝ SVĚT


Kohleria je většinou plazivá a rovná polokeřovitá rostlina.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Kohleria bogotensis Nicholson, Kohleria amabilis Fritsch, Isoloma bogotense, Tydaea amabilis.
POPIS:
Je známé, že se v přírodě nachází asi 50 druhů těchto rostlin. Jsou to většinou plazivé a rovné polokeřovité rostliny. Listy jsou vejčité až srdčité, bývají i jemně plstnaté. Barva listů u různých druhů je od tmavězelené s červenavou kresbou po krajích listů, jako u "Kohleria eriantha", světle zelené u "Kohleria digitaliflora", stříbřitě zelené s pásky žilek u "Kohleria amabilis". Květy jsou zvonkovité jednotlivě i ve svazečcích. Květ může být až 5 cm dlouhý s pěti širokými okvětními lístky. Květy bývají něžně růžové, světle oranžové, purpurové až hnědavé. Barvy květů jsou velmi pestré.
ČELEĎ:
Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD:
Tropické oblasti Ameriky.
TEPLOTA:
Kohleria vyžaduje přes léto teplotu okolo 20 až 25°C. V zimě má Kohleria klidové období, při kterém není dobré provádět ořezávání nadzemních částí rostliny. Necháme výhony zatáhnout, nesmějí nám odumřít. V této době je optimální teplota 12 až 15°C, zimní minimum je 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Kohleria patří mezi světlomilné rostliny. Potřebuje jasné světlo s přistíněním od přímých slunečních paprsků v létě v horkých částech dne.
ZÁLIVKA:
Kohleria potřebuje během léta zalévat hojně, na podzim však velmi mírně. V zimním období při přezimování v chladné místnosti zaléváme zřídka, dle potřeby. Zemina by neměla přeschnout.
HNOJENÍ:
Kohleria se hnojí pravidelně od dubna do srpna roztokem minerálních hnojiv pro kvetoucí pokojové rostliny. Hnojíme ji jednou týdně. V období klidu ji však nesmíme přihnojovat.
VLHKOST VZDUCHU:
Kohleria má ráda vysokou vlhkost vzduchu, na listy však nesmí přijít voda. Proto rosíme okolí rostliny a květináč umísťujeme do misky s vlhkým keramzitem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Kohleria se pěstuje v širších květináčích a nádobách, ne však příliš vysokých. Přesazujeme každoročně na jaře.
Doporučené složení zeminy: 2 díly listovky, 3 díly drnovky, 1 díl lesní zeminy, 1 díl rašeliny,přidáme říční písek. Můžeme zakoupit hotovou zeminu typu Fialka atd.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Kohleria se rozmnožuje hlavními kořeny na povrchu půdy a řízky z vrchních výhonů. Kořeny se zasadí do zeminy, do hloubky asi 3 cm. Opatrně zaléváme až do ojevení mladých listů.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácné.

___________________________________________________________________________________