WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Fittonie (Fittonia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Kmotrami této rostliny jsou Elizabeth a Mary Fittonovy z Anglie.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Fittonia verschaffeltii 'Argyroneura', Fittonia verschaffeltii 'Minima', Fittonia cerebristaja.
POPIS:
Fittonie je nízko rostlá mnoholetá bylina, s velmi sympatickými lístky, které jsou pokryty sítí světlých, u některých druhů růžově-červených, žilek. Kvítka jsou nevzhledná, drobná, sbíhající se do velkých květenství. Trpasliší forma fittonie prokvétá žilkami po svém vnějším okraji, od běžné formy se odlišuje jen málo, prostě je málo miniaturní. Má také zelené listy s bílými žilkami, ale jejich velikost je dvakrát menší (okolo 2,5 cm do délky).
Fittonie veršafelta:
Je mnoholetá, silně se větvící rostlina s osamělými stonky. Listy jsou dostatečně dlouhé (délka až 10 cm), oválného tvaru, rozmístěné opačně, jsou temně zelené nebo olivové barvy, které jsou pokryty hustou sítí červených žilek.
Fittonia cerebristaja:
Pěstovaná forma fittonie s bílými žilkami.
Fittonia Persei:
Další forma fittonie s temně růžovými žilkami se světle olivovým odstínem.
Fittonie gigantská:
Může dorůstat do výšky až 60 cm. Výhonky stojí zpříma nebo lehce nakloněné, osamělé, silně rozvětvené, červeného květu. Listy jsou elipsovité, třpytivé, velké (v délce do 16 cm a 8 až 10 cm do šířky), ozdobené červenými žilkami.
Fittonii musíme rozmisťovat pouze na světlých místech. Velice dobře snáší stín i polostín. Od přímých slunečních paprsků ji zvláště v horkých dnech dobře chráníme, jinak mohou rostliny zahynout, proto nezapomeňte rostlinu v poledne zakrývat. Optimální teplota vzduchu v letním období je 20 až 24°C, v zimě ne nižší než 18°C. Pozorně sledujte vlhkost vzduchu. Častý postřik je nezbytný, musíme ho provádět intenzivně, avšak přiměřeně. Květináč s rostlinou je možné postavit na podložku s vlhkou rašelinou nebo mechem, nedoporučuje se však, aby voda na podložce stála,
Rostina nemá ráda průvan, ani velké změny teploty. Fittonie se rozmnožuje vrškovými rouby. Kytku je lépe pěstovat v nevysoké široké nádobě s dobrou drenáží. Rosliny musíme přištipovat. Škůdci ji téměř nenarušují.
ČELEĎ:
Acanthaceae, paznehtníkovité.
PŮVOD:
Kolumbie až Bolívie.
UMÍSTĚNÍ:
Světlá, polostinná i stinná místa.
TEPLOTA:
Fittonie je teplomilná rostlina. Neměla by klesnout pod 18°C. V létě je optimální 20 až 24°C, v zimě 18 až 20°C. Fittonie nesnáší průvan ani prudké změny teploty.
OSVĚTLENÍ:
Jasné světlo nebo polostín. Na tmavém místě bledne barva listů. Před přímým sluncem chráníme. V zimě se rostlina nesmí stavět blízko okenních skel.
ZÁLIVKA:
V létě mírná, půda by v tomto období měla být lehce vlhká. V zimě zálivku omezujeme. Půda by neměla vysychat. Zaléváme pouze měkkou vodou.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna hnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s dekorativními listy. Hnojíme každé dva týdny. Fittonie je citlivá na přebytek hnojiva, proto hnojivo ředíme více, než je v pokynech či návodu udáno.
VLHKOST VZDUCHU:
Má ráda vlhkost. Nevyhnutelné je rosení. Nejlépe pěstovat rostlinu v teráriu.
PŘESADBA:
Každoročně na jaře do kypré lehké půdy.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl vřesové půdy, 1/2 dílu rašeliny, 1/2 dílu písku. Květináč by měl být mělkčí, ale široký.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fittonie se lehce rozmnožuje řízky, dělením a odnožemi.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácně.

___________________________________________________________________________________