WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kerry blue terier (Kerry Blue Terrier)


PSÍ SVĚT


Veselý, společenský, dobrácký a přítulný pes s kouzelným a přitažlivým zevnějškem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Kerry Blue Terrier
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v Irsku v 19. století v hrabství Kerri, Vzniklo křížením Irského teriéra, Bedlington teriéra a Dendi-dinmont-teriera. Bylo určené především k honu králíků, jezevců, vyder. Speciálním vládním dekretem je uznán jako národní pes. Standard byl přijat ve Velké Británii v roce 1922. V průběhu druhé světové války se využívali také jako služební psi. Rozšiřuje se v Evropě (ve Velké Británii a Francii se objevil v roce 1920), severní Americe, jižní Africe, Austrálii i v Rusku.
Na výstavách psů je umístění těchto plemen vždy obklopeno mnoha obdivovateli. V roce 1979 vítěz tohoto plemene ve Velké Británii vybojoval název nejlepšího psa na nejprestižnějším show Krafta. Velice dobře se oddává výcviku, je však divoký a často z ničeho nic sám provokuje.
POPIS:
Je to plemeno loveckých psů. Druhé označení je Irský modrý teriér.
Kompaktní, svalnatý, silný pes, harmonické postavy, středně velký. Výška v kohoutku je 46 až 48 cm, hmotnost 15 až 17 kg. Hlava je dlouhá, přechod z čela na čumák je slabě zřetelný. Oči jsou tmavé, oválné, nejsou velké. Čumák je mohutný, černý. Uši malé, trojúhelníkové, visící na chrupavkách. Tělo je téměř kvadratické. Ocas je postavený vysoko, drží se vertikálně (vzhůru).
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45,5 až 49,5 cm.
Fena má v kohoutku 44,5 až 48 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 15 až 18 kg.
Fena váží méně, dle své výšky.
SRST:
Srst je dlouhá, vlnitá, hedvábná, nádherného šedomodrého zbarvení. Štěňata se rodí černá.
CHARAKTER:
Veselý, společenský, dobrácký a přítulný pes s kouzelným, přitažlivým zevnějškem. Je to oddaný společník, s dětmi se skvěle doplňuje. V současných poměrech se chová především jako domácí a výstavní pes.
PÉČE:
Srst potřebuje důkladnou péči, vyžaduje si nutně denně vyčesávat hrubým kartáčem a kovovým hřebenem. Přistřihování je možné do kalhotek, avšak na výstavu se vyžaduje důkladná příprava v předepsané formě.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1: - Velcí a střední teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
KBT
ČÍSLO STANDARDU:
3 / 21.05.1990 (Irsko)

___________________________________________________________________________________