WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Korynokarpus, kyjovec hladký (Corynocarpus laevigatus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Novozelandský vavřin.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Corynocarpus laevigatus.
POPIS:
Je to věčně zelená a velmi dekorativní rostlina. Zvláštní krásu této rostliny umocňují její lesklé zelené listy. Corynocarpus vyžaduje po celý rok světlé místo. V zimě se uchovává při teplotě 5 až 10°C a mírné zálivce. Také v létě není nutné zavlažování přehánět, stačí když bude půda přiměřeně navlhlá. V létě je vhodné umístit rostlinu na čerstvý vzduch. Rostlinu hnojíme v létě jednou za měsíc minerálními hnojivy. Přesazuje se 1 až 2krát do roka do obyčejné půdy pro pokojové rostliny, smíchané s trochou hlíny. Rozmnožují se na konci jara, a to vrchními řízky.
ČELEĎ:
Corynocarpaceae, korynokarpovité, kyjovcovité.
PŮVOD:
Nový Zéland.
TEPLOTA:
Tato rostlina je teplomilná, optimální teplota je 18 až 20°C, v zimě je minimum 5 až 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Corynocarpus je světlomilný, má rád jasné a rozptýlené světlo. Je potřeba ho před přímými slunečními paprsky přistiňovat. Pro umístění je nejvhodnější blízkost jihozápadního a jihovýchodního okna. V zimě potřebuje světlé umístění.
ZÁLIVKA:
Od jara do podzimu je zálivka mírná. V zimě omezená. V období růstu na jaře a v létě ho jednou za 14 dní přihnojujeme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Tato rostlina potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, a to obzvláště, když je v místnosti ústřední topení. Rosíme 2x denně ráno a večer. Dobré je postavit květináč na misku s vodou. Při suchosti vzduchu může shazovat listy.
PŘESADBA:
Doporučená směs zeminy: 3 díly drnovky, 2 díly rašeliny, 1 díl písku. Mladé rostliny přesazujeme každoročně, starší za 2 až 3 roky. Dobrá drenáž je nutná.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Vrchními řízky na jaře a v létě.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Štítenky a svilušky napadají Corynocarpus, pokud má stanoviště na příliš suchém místě.
VAROVÁNÍ:
Corynocarpus má velmi jedovatá semena.

___________________________________________________________________________________