WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Beaukarnea, sloní noha (Beaucarnea recurvata)


ROSTLINNÝ SVĚT


Beaukarnea, sloní noha (Beaucarnea recurvata) roste sice pomalu, zato však do výšky téměř 2 metrů.


POPIS:
Této rostliny se pěstuje pouze jediný pdruh - Beaucarnea recurvata. Roste pomalu, časem se vytvoří kmínek téměř 2 metry vysoký a naspodu zesílený do tvaru velké cibule o pruměru až 1 metr, která připomíná "sloní nohu". Rostlina je spíše zvlaštní než krásná, kdo ji alespon jednou uvidi v přirodě, byva 8 až 10 metrů vysoká, už na ni nikdý nezapomene. Ztloustla čast stonku slouži jako zásobnik vody, aby rostlina snesla dlouhé mexické sucho. Tato rostlina je velmi oblíbená především ve Spojených státech, kde se pěstují opravdoví obři, dosahující až ke stropu.
ČELEĎ:
Agavaceae, agávovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) může být v letním odbdobí na zahradě. Zvolíme ji však místo, které je dobře ochráněné před deštěm.
TEPLOTA:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) má ráda průměrnou teplotu, v zimě nejméně 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) potřebuje jasně osvětlené stanoviště s malým množstvím přímého slunce.
ZALÉVÁNÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) vyžaduje v letním období zálivku mírnou, v zimě ji udržujte v suchu. Přelití nebo stojící voda mohou rostlinu zničit.
HNOJENÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) se hnojí vždy od května do října každé 3 až 4 týdny.
VLHKOST VZDUCHU:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) není na vlhkost vzduchu náročná, rosení tedy není zapotřebí.
PŘESAZOVÁNÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) přesazujeme zhruba každé 2 až 3 roky. Přesazujeme vždy do nádoby s vrstvou drenáže a jednotným typem zeminy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) se rozmnožuje obtížně, a to semeny nebo z vedlejších výhonů. Raději však rostlinu kupte.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Beaukarnea, "sloní noha" (Beaucarnea recurvata) bývá během příliš teplého přezimování napadána sviluškami a štítenkami. Nesprávná zálivka, tedy přelití nebo naopak stojící voda mohou rostlinu zahubit.

___________________________________________________________________________________