WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Pafiopedilum, střevičníkovec (Paphiopedilum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Tato orchidea je jednou z těch, které lze pěstovat v domácích podmínkách.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Paphiopedilum.
POPIS:
Tato orchidea je jednou z těch, které lze pěstovat v domácích podmínkách. Nevyžaduje období klidu. Vyžaduje dlouhý světlý den, zhruba 15 hodin, a jasné rozptýlené světlo nebo polostín. Orchidea by měla mít vždy vlhkou půdu. Teplota by neměla být vyšší než 20°C, v noci 17°C, pokud možno bez výkyvů. Upřednostňuje vyšší vlhkost vzduchu. Rozmnožuje se na jaře dělením trsu.
ČELEĎ:
Orchidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Tropická Asie.
UMÍSTĚNÍ:
Polostinné či světlé, nikoli však slunné místo.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Zajistit stále vlhkou půdu.
MNOŽENÍ:
Dělením trsu.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.

___________________________________________________________________________________