WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Pachypodium, madagaskarská palma (Pachypodium)


ROSTLINNÝ SVĚT


V rodu je známo okolo 20 druhů stromů a keřů s ostnatým sukulentním stonkem.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Pachypodium geayi, Pachypodium lamerei.
POPIS:
V rodu je známo okolo 20 druhů stromů a keřů s ostnatým sukulentním stonkem a opadavými listy v období sucha. Rostlina vyžaduje zkypřenou humusovou půdu a zespodu teplo. V létě se udržuje při teplotě 25-27°C a v zimě vyšší než 15°C. Zaléváme mírně. Na jaře a v létě v období růstu je nutné jednou za 3 až 4 týdny hnojit. Rostlinu přesazují na jaře do směsi z listové půdy a písku (v poměru 3:2) se zajištěním dobré drenáže s vrchní vrstvou z jemného štěrku. Rozmnožuje se na jaře semeny.
ČELEĎ:
Apocynaceae, toješťovité.
PŮVOD:
Madagaskar.
UMÍSTĚNÍ:
Velmi světlé, slunné místo.
TEPLOTA:
Teplomilná. Letní teplota kolem 25-27°C, zimní minimum 15°C. Nesnáší podchlazení kořenového systému. V létě je nejlepší venkovní stanoviště na zahradě nebo na balkoně.
OSVĚTLENÍ:
Pachypodium potřebují světlé slunečné stanoviště. Dobře prospívají na jižním okně.
ZALÉVÁNÍ:
Na jaře a v létě (od května do září) mírná, půda musí být stále zlehka zavlhlá. Je-li zálivka nedostatečná, rostliny mohou shodit listy. Po opadání listů do vytvoření nových výhonů prakticky nezaléváme.
HNOJENÍ:
Pachypodium jsou odolná vůči suchému vzduchu. Z listů ale můžeme vlhkou houbou otírat prach. V příliš suchém vzduchu může pachypodium napadnout sviluška. Proto účinnou prevencí bude pravidelné rosení.
VLHKOST VZDUCHU:
Pachypódie jsou odolná vůči suchému vzduchu. Z listů ale můžeme vlhkou houbou otírat prach. V příliš suchém vzduchu může pachypódie napadnout sviluška. Proto účinnou prevencí bude pravidelné rosení.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každý rok na jaře. Půda musí být kyprá a slabě kyselá. Složení půdy - 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, 1 díl písku.a cihlová drť. Lze použít koupenou půdní směs pro kaktusy. Nutností je drenáž. Mladé rostliny do věku 5 - 6 let přesazujeme každoročně, starší po 3 letech.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny, která se však v domácích podmínkách získávají velice těžko.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Sviluška.
VAROVÁNÍ:
Jedovatá.

___________________________________________________________________________________