WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Burgoský perdiquero (Perdiquero de Burgos, Burgos Pointing Dog)


PSÍ SVĚT


Vynikající ohař použitelný pro všechny způsoby lovu. Poslušný, přátelský a nadaný pes, rovněž však vynikající lovec.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Perdiquero de Burgos, Spanish Pointer

PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno ve Španělsku v 16.století Jeho předky byli pravděpodobně středověcí lovečtí psi. Ve Španělsku se hony především s krátkosrstými chrty, kteří mají charakteristický postoj, staly velice populárními. Předci tohoto plemene byli těžší tělesné stavby a vypadali méně elegantně. Křížením s anglickým pointerem se však jejich vzhled patřičně změnil. Jestliže se plemeno dříve využívalo zásadně k honu silné zvěře, v současné době se využívají pouze na zajíce, koroptve a jiné ptáky.

POPIS:
Urostlý, silný pes s velkolepými loveckými vlastnostmi. Výška v kohoutku je 51 až 61 cm, hmotnost asi 25 až 39 kg. Hlava je pěkně utvářená, trup je kompaktní, končetiny jsou silné. Uši jsou svěšené a ocas je krátký. Délka těla se má co nejvíce přibližovat výšce v kohoutku. Srst má krátkou a jemnou, se zřetelným závěsem na krku. Zbarvení je písečné s bílým nádechem, na hlavě s hnědou plochou, která přechází na tělo v hustých tečkách.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 67 cm.
Fena má v kohoutku 59 až 64 cm.

VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům.
V rozmezí 25 až 39 kg.

SRST:
Krátká, hladká a jemná, se zřetelným závěsem na krku. Zbarvení je písečné s bílým nádechem, na hlavě s hnědou plochou, která přechází na tělo v hustých tečkách. Na hlavě a uších jemnější.

CHARAKTER:
Poslušný, přátelský a nadaný pes. Povely i příkazy velmi dobře poslouchá. Je to vynikající lovec, který nejenže zvěř přináší klidně přímo z vody, ale rovněž v členitém terénu pracuje nad očekávání výborně. Je to příjemný společník a všeobecný miláček. Burgoský perdiquero je otužilý pes s velice vyrovnanou povahou, vrozenou poslušností a inteligencí.

PLEMENO:
FCI III. – Ohaři ( stavěči ).
Sekce 1.1 - ohaři kontinentální krátkosrstí.
S pracovní zkouškou


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BUP

ČÍSLO STANDARDU:
90 / 26.05.1982 (Španělsko)

___________________________________________________________________________________