WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Francouzský buldoček (Bouledogue francais, French Bulldog)


PSÍ SVĚT


Francouzský buldoček je družný, hravý, rozpustilý a důvtipný pejsek. Je velmi společenský, svého pána nadevše miluje. Francouzský buldoček je chápavým přítelem a kouzelným společníkem pro všechny členy rodiny.


ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.:Bouledogue Francais; angl.: French Bulldog; čes.: Francouzský buldoček
PŮVOD:
Francouzský buldoček je plemenem, o jehož původu a vzniku existuje několi verzí.
Jedna z nich říká, že vznikl, stejně jako všichni mastifové, z Epirusů, dávných molosovitých psů z doby římského impéria. Jsou to dávní příbuzní britského buldoga, domorodých středověkých psů Alanů, francouzských mastifů i mastifů malého typu a všech buldogů, které známe, a kteří jsou výsledkem různých křížení nadšených chovatelů ze známých čtvrtí Paříže, v letech 1880. Během této doby Buldog patřil především řezníkům a řidičům dostavníků, avšak díky svému zvláštnímu vzhledu a charakteru se brzy dostal do vysoké společnosti a aristokratického světa. Poté se již šířil velmi rychle. První chovatelský klub byl založen v Paříži v roce 1880. První registrace je datována v roce 1885 a první standard byl ustanoven v roce 1898, což byl rok, ve kterém „Société Centrale Canine“ plemeno Francouzského buldočka uznala. K prvnímu představení Francouzského buldočka došlo v roce 1887. Standard, který byl upravený v letech 1931, 1932 a 1948, byl zformulován v roce 1986 pány H. F. Reantem a R. Truquetem, a v FCI publikován v roce 1987.
Francouzský buldoček je uznaný FCI, AKC, KCGB, CKC, ANKC.
POPIS:
Francouzský buldoček je typický svou podsaditou velikostí. Je to navzdory své velikosti silná pes, krátkých avšak kompaktních proporcí. Je hladce osrstěn, má velmi krátkou tvář a tupý nos, vztyčené uši a přirozeně krátký ocas. Musí mít vzhled aktivního zvířete, inteligentního, velmi svalnatého s kompaktní postavou a dobrou strukturou kostí.
Hlavu má velmi silnou, širokou, čtvercového tvaru. Hlava je charakteristická stahováním čelistně-nosní části. Lebka je široké, téměř plochá, s dosti vybouleným čelem a velmi výrazným stopem. Nos je široký, velmi krátký, otočený nahoru s dobře otevřeným chřípím. Sklon chřípí, stejně jako jeho tupý nos, mu musí dovolovat naprosto normální dýchání. Čenich je kratičký a široký se souměrnými rýhami, sbíhajícími se na horní rty. Rty má silné, poněkud uvolněné a černé, nikdy nesmí ukazovat jazyk. Svaly na lících jsou dobře vyvinuté, ne však vyčnívající. Oči má živé, nízko posazené, vcelku velké, kulaté, mírně vyčnívající, tmavě zbarvené, lemy očních víček musí být černé. Uši jsou střední velikost, široké v základu, na konci zaokrouhlené, jsou posazené vysoko, ne vak blízko sebe, jsou nošeny vztyčené. Krk je krátký, mírně klenutý, bez laloku. Záda má široká a svalnatá, hruď válečkovitou, dosti sníženou. Ocas je krátký, posazený na zadečku nízko, u kořene je silný, sukovitý, ke konci se zužuje.
VÝŠKA:
Francouzský buldoček má v kohoutku 30,5 až 31,5 cm.
VÁHA:
Francouzský buldoček má hmotnost v rozmezí 8 až 14 kg.
SRST:
Francouzský buldoček má krásnou, hladkou srst, přiléhající, lesklou a měkkou. Uznaná barva je bronzová, tygří i skvrnitá. Bronzové zbarvení může mít nevelké množství pestrých pruhů, lemování řas a víček musí být černé. Při tygřím zbarvení se připouští časté černé mělké pruhy s bronzovým nebo plavým nádechem, ale také nevelké množství bílých skvrn. Skvrnité zbarvení je nejčastěji bílé s dostatečně velkým množstvím velkých černých, bronzových nebo rezavých skvrn, obruba řas a víček musí být černá.
CHARAKTER:
Francouzský buldoček je družný, hravý, rozpustilý a důvtipný pejsek. Svého pána velmi miluje, laskavý je obzvláště k jeho dětem. Je velice kontaktní a společenský. Zbožňuje přítomnost ve společnosti lidí, je velmi chytrý, vnímavý a poslušný, připraven plnit příkazy majitele a hrát si s dětmi. Jsou to nádherní přátelé a společníci pro všechny členy rodiny.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Francouzský buldoček se průměrně dožívá 11 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Zápasník s býky.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 11 – Malí molossoidní psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FB
ČÍSLO STANDARDU:
101/ 06. 04. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
28. 04. 1995

___________________________________________________________________________________