WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Chesapeake Bay Retrívr (Chesapeake Bay Retriever)


PSÍ SVĚT


Chesapeake Bay Retrívr je nebojácný, silný, inteligentní pes, trochu tvrdohlavý a těžkopádný ve výcviku…


ANGLICKÝ NÁZEV:
Chesapeake Bay Retriever
PŮVOD:
Chesapeake Bay Retriever byl vyšlechtěný na konci 19. století v USA, ve státě Maryland, v kraji útesů, na pobřeží Chesapeackého zálivu – odtud pochází jeho název. Legenda o historii jeho původu spadá do doku 1807, kdy anglická briga, nasedla na mělčinu u břehů státu Maryland a byla zachráněna posádkou americké lodě. Na palubě lodě se nacházela dvě štěňata, převážená z ostrova Nový Foundland. Byla darována kapitánovi Georgovi Lo, který zachránil jejich loď. Tyto dva psy křížili se žlutými a žlutě hnědými kunhaundy, s cílem přidat jim vyšší rychlost.
Chesapeake Bay Retriever byl vyšlechtěn speciálně k honu divoké kachny. Je rozšířený především v USA i Kanadě, vyskytuje se však i v evropských zemích.
POPIS:
Chesapeake Bay Retriever je plemenem loveckých přátelských psů.
Je to masivní, silný a harmonicky stavěný pes. Hlava má širokou, kulatou lebku a krátký, zužující se čumák. Oči jsou nevelké, široce posazené, světle-žluté barvy. Čenich nosu je středně velký, barvy v odstínu zbarvení srsti. Uši jsou malinké, vysoce posazené, volně spuštěné. Ocas je u kořene dost silný, ke konci se zužuje, někdy s nevelkým závěsem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 58 až 66 cm.
Fena má v kohoutku 53 až 61 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 29,5 až 36,5 kg.
Fena váží v rozmezí 25 až 32 kg.
SRST:
Chesapeake Bay Retriever má krátkou a hustou srst, na plecích nemálo vlnitou, na bedrech a zadní části má cholce. Podsrstí je měkké a husté. Zbarvení je: od tmavě hnědého do barvy posečené trávy.
CHARAKTER:
Chesapeake Bay Retriever je nebojácný, silný a inteligentní pes, s živým a jásavým charakterem. Při výcviku bývá trochu tvrdohlavý a poněkud těžkopádný, potřebuje pevnou a šikovnou ruku chovatele. Rodině je velice oddaný, děti svého pána miluje.
PÉČE:
Chesapeake Bay Retriever potřebuje dlouhé procházky a fyzickou zátěž. Srst vyžaduje čistit kartáčem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Chesapeake Bay Retriever se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Aportér vodního ptactva.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce 1 – Retrívři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CBR
ČÍSLO STANDARDU:
263/ 12. 03. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
14. 02. 1995

___________________________________________________________________________________