WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Jaemthund (Jamthund, Swedish Elkhound)


PSÍ SVĚT


Je to oddaný pes a domácí miláček, zároveň výborný hlídač a náruživý lovec. Vyniká vyváženým temperamentem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Norwegian Bearhound, Jaemthund
PŮVOD:
Plemeno je známé již ze starověku. Vyšlechtěno bylo švédskými lovci, a to křížením špiců různých druhů. V průběhu několika staletí se Elkhound záměrně přizpůsoboval k honu malé i velké zvěře. Švédové tvrdí, že jejich Elkhound se hodí pro lov medvědů a obzvláště losů mnohem lépe, nežli norský Elkhound. Švédský Elkhound byl přiznán jako samostatné plemeno v roce 1946, avšak je málo známý za hranicemi vlasti.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů.
Pes má atletickou, dobře rostlou, štíhlou a pevnou postavu. Hlava je prodloužená, užší. Přechod na čumák je zřetelný, čumák se postupně zužuje k čenichu nosu. Čelisti jsou silné. Uši má stojící a zašpičatělé. Hrudník je hluboký, břicho vtažené. Končetiny rovné a pružné. Ocas je vysoko nasazený, zatočený na hřbet.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 58 až 63 cm.
Fena má v kohoutku 53 až 58 cm.
VÁHA:
Pro výšku 60 cm je optimum 30 kg.
SRST:
Srst je krátká a rovná. Zbarvení: pásmově šedý se světlejšími pásmy na končetinách, hrudi, břichu a pod ocasem. Na čumáku, tvářích a krku je kresba světle šedá nebo krémová.
CHARAKTER:
Švédský Elkhound je ve své vlasti oblíben především jako domácí miláček a hlídač, avšak v prvé řadě jako náruživý lovec. K majiteli se chová se ctí a oddaností. Vyniká vyváženým temperamentem.
PÉČE:
Pro dobrou formu chovu pes vyžaduje pravidelné fyzické zátěže.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 2 - Severští lovečtí psi.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
JA
ČÍSLO STANDARDU:
42 (Švédsko)

___________________________________________________________________________________