WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Manchester teriér (Manchester Terrier)


PSÍ SVĚT


Manchester teriér se vyznačuje horkokrevností. Miluje život a má dobrácký charakter. Je to statečný obránce své rodiny.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Manchester Terrier, Blafl and Tan Terrier
PŮVOD:
Původem z Anglie. O jeho vznik se zasloužil chovatele psů Johnu Halmovi z Manchesteru (odtud název), který křížil teriéry s vipity na začátku 19.století. Toto plemeno bylo pro své unikátní úspěchy v hubení krys a hlodavců velice oblíbené - zvláště mezi prostým lidem. Manchesterský teriér se proslavil uměním zlikvidovat během několika minut celá hejna krys.
POPIS:
Jde o plemeno loveckých psů. Jako druhé jméno se užívá černě-nádechový teriér.
Je to menší, hladkosrstý pes, elegantní, přitom však silný. V USA se Manchesterským teriérům uši kupírují, aby tak přidali na rovném, pevném a zahroceném tvaru; ve Velké Británii nechávají uši volně přiléhající k hlavě a visící na stranách, stejně jako u mnoha plemen jiných teriérů.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 40 až 41 cm.
Feny mají v kohoutku do 38 cm.
VÁHA:
Kolem 5,5 až 7,5 kg.
SRST:
Srst je krátká, hladká, lesklá a pevná, plošně přiléhající. Zbarvení: syté, jasně oddělené, černo-tříslové (black and tan), černé s nádechem, na černém podkladě široký nádech barvy červeného dřeva, který nesmí být bledý nebo rozpitý, na dolní hranici s černým zbarvením. Vyžaduje minimální péči o srst.
CHARAKTER:
Ostražitý, veselý, dobrácký, smělý, bystrý a při veškeré eleganci silný pes. Vyznačuje se horkokrevností. Miluje život a má dobrácký charakter. Je to statečný obránce své rodiny. Způsobné mravy a přiměřená velikost z něho dělají ideálního společníka a miláčka celé rodiny.
PÉČE:
Vyžaduje minimální péči o srst.PLEMENO:

FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 - Velcí a střední teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MT
ČÍSLO STANDARDU:
71 / 1990 (Velká Británie)

___________________________________________________________________________________