WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Welsh Corgi Pembroke


PSÍ SVĚT


Ačkoliv je vzrůstem malý, je to velice odvážný, bdělý a nadaný hlídač.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Pembrok Welsh Corgi
PŮVOD:
Starodávný anglický pastevecký pes. Známý v Jižním Welschu v 11.století. Předpokládá se, že původci tohoto plemene byli dovezeni Flamendskými tkalci, usazujícími se ve Welsu. Pembrok je zručný pastýřský pes silného rohatého skotu. Mrštně a šikovně vede krávy, ty neposlušné a od stodoly utíkající kouše do nohou. V 19. století Pembroky křížili s Welsh Corgi Cardigan, což vyrovnalo rozdíly mezi těmito plemeny. V roce 1925 se vystavovali jako zvláštnosti jednoho plemene. Plemeno Pembrok Welsh Corgi bylo přiznáno jako samostatné roce 1934.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů.
V současnosti je Pembrok velice oblíben jako společenský pes, je obdařen laskavým chováním a vyznačující se oddaností. Je to malý pes, spíše silnější postavy, protáhlého tvaru. Hlava připomíná liščí, ale výraz čumáčku je upřímný a dobrosrdečný. Uši jsou stojaté s mírně skosenými konečky. Také ocas tvarem připomíná liščí, je svěšený, dosahuje až na zem.
VÝŠKA:
V kohoutku má 25,4 až 30,5 cm.
Ideal 30 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 10 až 12 kg.
Fena váží v rozmezí 10 až 11 kg.
SRST:
Srst je bohatá, hladká, přiléhající, na různých částech těla není stejně dlouhá. Zbarvení je plavé, rezavé, sobolí, černé s rezavými nebo pepřové s bílými známkami.
CHARAKTER:
Pembrok je velice úzce svázán se svým domovem a rodinou chovatele. Ačkoliv je vzrůstem malý, je to velice odvážný, bdělý a nadaný hlídač.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
WCP
ČÍSLO STANDARDU:
39 / 1994 (Great Britain)

___________________________________________________________________________________