WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Klívie, Řemenatka (Clivia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Je to nevelký rod, který obsahuje všeho všudy tři druhy. Nejrozšířenější je klívie oranžová.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Clivia.
POPIS:
Je to nevelký rod, který obsahuje všeho všudy tři druhy. Nejrozšířenější je klívie oranžová. Květenství klívie je vysoké 30 až 40 cm, s 20 kvítky. Listy jsou rovné, sytě zelené, dlouhé 40 až 50 cm. Jsou sestaveny do růžice a rozkládají se do zvláštního vějíře. Váš interiér tak může zdobit i v období, kdy nekvete. Klívie je poměrně nenáročná rostlina. Její listy se nemusí rosit. V létě jí poskytněte jasné a rozptýlené světlo. Zimní nedostatek světla snáší dobře, můžete ji tedy umístit v nevelké vzdálenosti od jižního okna, na jihovýchod nebo na západ. Při velkém nedostatku světla klívie sice přežívají, ale nekvetou a rostou pomaleji. Zálivka je vždy mírná. Aby klívie pravidelně kvetly, je pro ně důležité období klidu. U mladých rostlin je to období od září. Klívie se přesazují jen tehdy, pokud je to nutné a květináč zvolíme raději s velkým průměrem. Musíme dávat pozor, aby nedošlo k poškození kořenů. Pokud postupujeme opatrně, mohou se oddělit dceřiné výhonky. Je důležité, aby mladé rostliny neměly méně než 4 listy. Kvůli dalšímu zakořenění se zasadí do písku nebo do směsi písku a rašeliny (v poměru 1:1).
ČELEĎ:
Amaryllidaceae, amarylkovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
TEPLOTA:
Mírná. V zimě v období klidu je teplota kolem 15°C, ne vyšší.
OSVĚTLENÍ:
Světlé místo s přistíněním od přímých slunečních paprsků v létě. Klívii vyhovuje čerstvý vzduch na přistíněném místě.
ZÁLIVKA:
Od jara do podzimu hojná. V pozdním podzimu opatrná a mírná. V zimě místo konvice můžeme použít rozprašovač. Tak se zvlhčí zemina i listy, ale jen tehdy, když je v místnosti s chladnější teplotou. Jestliže je klívie v místnosti s teplotou okolo 20°C, zaléváme ji více.
HNOJENÍ:
V čase aktivního růstu hnojíme každý týden speciálnim hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Čas od času potíráme listy houbičkou a pravidelně rosíme.
PŘESADBA:
Doporučená směs zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl prohnojené zeminy, 1 díl rašeliny a 1 díl písku. Přesazuje se až po období kvetení a jenom tehdy, když kořeny již vylézají z květináče.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením při přesazování a semeny. Semena se sbírají z plodu 2 až 3 měsíce po odvětu a v příhodné době se vysévají do zeminy. Semena vzchází během měsíce, ale rostlina kvete při semenném množení až za 4 nebo 5 let.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Štítenky a červci při příliš teplém přezimování.
VAROVÁNÍ:
Obsahuje jedovaté látky. Aby klívie pravidelně kvetly, je důležité období klidu. Při velkém nedostatku světla klívie přežívají, ale nekvetou a rostou pomaleji.

___________________________________________________________________________________