Odčervení koček (Škrkavky, tasemnice, giardióza a kryptosporóza, toxoplazmóza)

Termínem odčervení rozumíme zbavení kočky střevních parazitů.


Škrkavky a tasemnice
Termínem odčervení rozumíme zbavení kočky střevních parazitů. Tito parazité jsou u psů a koček velmi častým zdravotním problémem. Existuje jich celá řada druhů. Rozdělujeme je na dvě základní skupiny: oblí červi (škrkavky) a ploší červi (tasemnice).

Dospělé kočky doporučujeme odčervovat minimálně dvakrát do roka, v domácnosti s malými dětmi, starými lidmi a těhotnými dokonce 1x za 3 měsíce. Některé druhy škrkavek i tasemnic mohou totiž, byť krátkodobě, přežívat u lidí a způsobovat i vážné zdravotní potíže. Velmi lehce se proti tomuto riziku dá čelit dodržováním běžných hygienických zásad. Dřívější opatření - odčervovat pouze po zjištění vajíček parazita v trusu - je nedostatečné vzhledem k tomu, že záchytnost parazitů v trusu je nízká. Poněkud jiná je situace u koťat do půl roku stáří. U této kategorie je frekvence aplikace antiparazitik daleko častější. Není třeba se obávat používat tyto preparáty častěji, neboť organismus štěňat nijak nezatěžují.


DOPORUČENÝ ODČERVOVACÍ PROGRAM PRO KOŤATA:

2 týdny - proti škrkavkám
4 týdny - proti škrkavkám
6 týdnů - proti škrkavkám
8 týdnů - proti škrkavkám a tasemnicím
12 týdnů - proti škrkavkám a tasemnicím
6 měsíců - proti škrkavkám a tasemnicím
Důležitým opatřením v boji proti tasemnicím je pravidelné ošetřování zvířat proti blechám. Ty jsou totiž velmi častým mezihostitelem vývojových stadií tasemnic.

Giardióza a kryptosporóza
Jedná se o střevní parazitózy postihující především štěňata a koťata, na než nejsou účinné běžně užívané antiparazitární preparáty. Při výskytu průjmových onemocnění u mláďat je vždy nutné navštívit veterinárního lékaře a vyloučit toto onemocnění. Protože hlavně u mláďat může být giardióza vážným problémem, existuje v současné době v zahraničí vakcína, jež však u nás není dosud registrována.

Toxoplazmóza
Kolem tohoto onemocnění se objevuje mnoho dezinformací a "poplašných" zpráv, proto považujeme za nutné o něm na tomto místě pohovořit, i když nepatří mezi choroby, jež by bylo možné eliminovat očkováním. Jedná se o onemocnění postihující savce i ptáky a je způsobeno prvokem. Jeho vývojový cyklus a projevy jsou dosti komplikované a různorodé, pro podrobnosti je dobré se obrátit na svého veterinárního lékaře. Koček se toto onemocnění týká trochu více proto, že je to jediná skupina živočichů, u nichž probíhá tzv. pohlavní fáze rozmnožování tohoto parazita. V trusu koček se mohou tzv. oocysty objevit v určitých fázích vývoje, obvykle v prvním roce života kočky, a to po dobu pouze 1-3 týdnů. Pak se v organismu zdravé kočky vytvoří protilátky, které šíření onemocnění trusem zabrání. Chovatelská veřejnost ví, že toto onemocnění může být za určitých, dosti vzácných okolností, nebezpečné pro těhotné ženy a jejich dítě. K eliminaci tohoto již tak malého rizika není nutné odstranit kočku z domácnosti nebo ji dokonce chtít utrácet, což je mnohdy požadováno. Větším rizikem nákazy je nepochybně např. pojídání tatarských bifteků nebo nedostatečně vyuzených klobás.

Dirofilarióza
Vzácné, ale velmi závažné onemocnění srdce, způsobené oblým červem - tzv. hlisticí. Parazité jsou přenášeni krev sajícím hmyzem, do těla se dostávají z těla různých druhů komárů a usazují se v srdečních komorách. V našich podmínkách zatím nebyli u komárů tito parazité zjištěni. Nebezpečí nákazy pro psy ze střední Evropy hrozí především o dovolených, kdy se společně se svými majiteli vydají do teplejších oblastí jižní Evropy. Onemocnění je ve většině případů velmi obtížně léčitelné, díky moderním antiparazitikům ale existuje dosti účinná možnost prevence.


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz


 Foto / obrázky k článku  Odčervení koček

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Odčervení koček
Diskuze k článku
Odčervení koček
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice koček:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Odčervení koček
Odčervení koček


Fotogalerie (0)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
10.04: Zdravím a chci se zeptat, je možné ještě odčervit březí (venkovní ) kočku, 1...
06.04: Dobrý den,moje kočka je napadena červama nejde to není to na ní vubec pozna...
31.03: Dobrý den, máme dvouměsíční koť átko po odčervení a očkování od majitele. Da...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Pavla, zítra Zdeňka