Umělá inseminace (Veterinární rady)

Jak už to tak v životě chodí, zrovna když se nám to nehodí a vůbec to neplánujeme, naše fenka se nám postará o překvapení tím, že ona si ty štěňátka bez ptaní zaopatří sama.


Jak už to tak v životě chodí, zrovna když se nám to nehodí a vůbec to neplánujeme, naše fenka se nám postará o překvapení tím, že ona si ty štěňátka bez ptaní zaopatří sama. To je situace podstatně častější. Nastane ale čas od času i situace opačná, kdy majitel má velké plány, ale fenka ne a ne je se svým páníčkem sdílet. A tak se ke krytí buď nemá vůbec, a nebo alespoň ne s tím šlechticem ověnčeným tituly ze všech možných výstav a soutěží. Leda, že by se sousedovic voříškem. To jo. Ale to zase nemá v plánu páníček.

Nastane tedy situace, kdy je nutné popřemýšlet o umělé inseminaci. U fen to není zákrok nijak složitý a navíc je při dodržení jednoduchých zásad ve vysokém procentu úspěšný. Úspěšný výsledek je závislý na několika okolnostech. Prvním předpokladem úspěchu je správná doba inseminace. Stejně jako pro úspěšné krytí je dobré znát co nejpřesněji dobu, kdy u feny dochází k ovulaci a kdy jsou v pohlavních cestách feny nejvhodnější podmínky pro přežití spermií a největší pravděpodobnost pro spojení spermií s vajíčky. Tato doba se dá velmi dobře detekovat jednoduchým vaginálním výtěrem a pod mikroskopem se posoudí tvar a zabarvení buněk vaginální sliznice. Někdy je nutné výtěrů udělat několik. Další, ale finančně náročnější, metodou je stanovení hladiny pohlavních hormonů v krvi.

Máme tedy zdravou fenku, u níž jsme zjistili, že je připravená ke krytí. Potřebujeme ale ještě, jak už to tak bývá, k dosažení úspěchu i druhou polovinu, nějakého psího fešáka, který se ale buď k ničemu nemá, nebo fence nepadl do oka. Odběr kvalitního ejakulátu bývá někdy problém. Manuelní odběr je ve většině případů snadný obzvlášť v přítomnosti hárající se feny. Někdy ale sehraje stres z cizího prostředí a také unava z dlouhodobého marného snažení psa. Nemělo by se tedy k odběru přistupovat již v době, kdy pes je unaven předchozími pokusy. Lepší je jistě zkusit dvakrát třikrát přirozenou cestou a pak hned přistoupit k inseminaci.

Vlastní inseminace se provádí inseminačním katetrem za přísných hygienických podmínek tak, aby nedošlo ke kontaminaci pohlavních cest feny infekcí. Po aplikaci inseminační dávky je nutné fenu asi 15 min. držet na místě s vyvýšenou zádí a poté dalších 15 min. se s ní procházet na vodítku a nedovolit jí vymočit se.

Při dodržení těchto pravidel se nejspíš můžeme těšit za dva měsíce na štěňátka.


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz


 Foto / obrázky k článku  Umělá inseminace

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Umělá inseminace
Diskuze k článku
Umělá inseminace
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Umělá inseminace
Umělá inseminace


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Umělá inseminace, n...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Pavla, zítra Zdeňka