Zeď (bariéra – překážka)

Zeď - Překážka, postavená na trati, se využívá během cvičení i na závodech.


Zeď (franc.bariéra) – překážka, postavená na trati, se využívá během cvičení i na závodech.

Překonání standardní bariéry (180 cm, 200 cm) vyžaduje od psa dobrou fyzickou přípravu, která opět závisí na velikosti psa, na jeho soustředění a na jeho skokanském tréninku. Se štěnětem od 1 do 6 měsíců nemá význam zdolávat překážky vyšší než je jeho výška. Cvičení je třeba stavět na hře, ne na přinucení.

Pokud není zeď příliš vysoká, obyčejně ji i cvičitel přeskočí, pak přivolá psa k sobě a pomáhá mu dostat se k němu na druhou stranu. Když pes překážku zdolá, odmění ho pamlskem. Pokud odmítá skočit, odchází stranou a ani se o cvik nepokouší, musí cvičitel psa zaujmout např. tak, že hodí za překážku jeho oblíbenou hračku.
Pes si toto cvičení osvojí velmi dobře, pokud si s ním pán při hře hraje na honěnou a nenápadně ho přivádí k překážce a přeskakuje ji spolu se psem, přičemž dává povel „zeď“ s výraznou intonací hlasu.

Předtím, než se pes začne učit zdolávat zeď, je velmi užitečné, aby si osvojil přípravné cvičení, tj. skoky přes šikmou stěnu. Pro psa to není tak obtížné. Postupně se výška zvyšuje. Pokud pes nechce zdolávat bariéru společně s pánem nebo odmítá skákat za hračkou, je dobré vyzkoušet tuto metodu: Instruktor nebo pomocník drží psa na jedné straně překážky, pán odchází na opačnou stranu a poklepává rukou shora na překážku. Povzbuzuje tím psa, aby k němu skočil. Mezitím však postupně začíná od bariéry odstupovat a pokračuje v přivolávání. V okamžiku, kdy se pes snaží dostat k pánovi, mu pomocník pomáhá bariéru přeskočit. Přidržuje ho přitom zezadu, a nedovolí mu překážku z žádné strany obejít. Pán vítá psa s otevřenou náručí, odmění ho pamlskem a pohlazením.

Lehkoatletickou překážku zdolává pes skokem bez pomoci, přičemž se jí ani nedotýká. Učení tohoto skoku probíhá současně přes prázdnou, nepříliš vysokou zeď. Pes má šanci zdolat tuto překážku, pokud již skáče dobře přes ostatní. Aby pes neprocházel v začátku učení pod horní deskou bariéry, lze otvor zakrýt látkou nebo překližkou.


 Foto / obrázky k článku  Zeď

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Zeď
Diskuze k článku
Zeď
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Zeď
Zeď


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
13.01: Dobrý den, Ráda bych se zeptata na problém který se týká odhlučnění zdi...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Zeď, neváhejte a pt...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Libor, zítra Kristýna